Damskie spojrzenie na świat

Wesela – podstawowe informacje

Wesela są mocno zakorzenione w tradycji, bez względu na to, o jakiej kulturze mówimy. Zwyczaj wspólnego świętowania wejścia w nowy etap życia towarzyszy ludziom od wieków. Potrzeba prawnego i społecznego usankcjonowania nowego związku doprowadziła do wypracowania różnego typu obrzędów ślubnych i zwyczajów weselnych.

Wesela w Polsce – tradycja i nowoczesność

Wydaje się, że tradycje weselne w Polsce mają się dobrze. Wciąż pielęgnowany jest zwyczaj urządzania hucznych wesel w tradycyjnym stylu. Ze ślubem kościelnym, powitaniem pary młodej przez rodziców, z oczepinami, tortem o północy, białą suknią, bramami itd. Jednak w branży weddingowej wyraźnie widać, że wiele par młodych poszukuje czegoś innego. Chce urządzić wesele, ale niekoniecznie powielać ten odwieczny model. Narzeczeni poszukują bardziej indywidualnych, mniej schematycznych rozwiązań. Stąd popularność ślubów humanistycznych albo cywilnych urządzanych w plenerze, ślubów tematycznych albo z motywem bliskim młodej parze. Kameralnych przyjęć w ekskluzywnych restauracjach czy wesel w stylu folkowym urządzanych w klimatycznych stodołach.

Pojawił się też model wesel z rysem charytatywnym. Imprez, podczas których zamiast kupować kwiaty czy prezenty dla młodej pary, goście wrzucają wybraną przez siebie kwotę do puszki na jakiś cel dobroczynny. Wybrany oczywiście przez narzeczonych, bo to ich święto i ich decyzja, by tego właśnie dnia podzielić się swym szczęściem ze światem. By uczynić coś dobrego. Może to być wspomożenie najbliższego schroniska dla zwierzaków czy zbiórka dla ciężko chorego dziecka. To świetny sposób, by ten dzień uczynić wyjątkowym, a przy tym komuś innemu podarować trochę szczęścia.   

Wesele Dolny Śląsk – gdzie szukać sali weselnej? 

Dolny Śląsk to prawdziwe ślubne zagłębie. Na pewno warto poszukać sali na wesele czy restauracji właśnie tutaj. Można wybrać wesele w tajemniczym zamku albo w pełnym przepychu pałacu, zabytkowej willi czy urokliwym dworku. Bogata oferta usług weselnych, zwłaszcza w malowniczej Dolinie Pałaców i Ogrodów pozwoli każdej parze wybrać coś pasującego do wyobrażeń o idealnym weselu. Wesele Dolny Śląsk można zaplanować na przykład w Sosnówce, urokliwej miejscowości letniskowej u podnóża Karkonoszy. Świetny dojazd, bliskość zalewu i wspaniałe widoki na pobliskie szczyty oraz zamek Księcia Henryka i Zamek Chojnik uświetnią każdą ślubną imprezę.

Miejsce na wesele

Zorganizować wesele w centrum miasta czy pod miastem? W górach czy nad morzem? A może wybrać ślub na pomoście nad jeziorem? Takie pytania zadają sobie pary młode, gdy już podejmą decyzję o ślubie i weselu. Coraz rzadziej narzeczeni decydują się na ślub w lokalu blisko domu, poszukując bardziej niezwykłych i klimatycznych destynacji. Na przykład wesele w górach to pomysł, który zawsze się sprawdzi. Niezwykła atmosfera, cudowna przyroda i  poczucie, że jest się bliżej nieba… Tego nie doświadczymy nigdzie indziej. Sakramentalne „tak” wypowiedziane na górskiej kwietnej łące wybrzmi z podwójną mocą. 

Wesele – jaki styl wybrać?

Wesela w Polsce zwykle urządzane są w jednym z najbardziej popularnych stylów. Jakich? Poniżej krótki przegląd motywów typowych dla danej stylistyki. 

Wesele folkowe

Wesele w stylu folk warto urządzić w ogrodzie! Najlepiej w naturalistycznym, który idealnie wpisuje się w otaczający go krajobraz. Takie wesele oznacza kolory i wzory. W folkowej aranżacji warto użyć wstążek i kolorowych chust, koronek, delikatnych wycinanek i barwnych kwiatów. Obowiązujące kolory – intensywne odcienie podstawowych barw, czyli czerwieni, niebieskiego, zielonego i żółtego.  

Wesele w stylu glamour

Styl glamour oznacza wystawne, eleganckie wesele. Najlepiej urządzić je w pięknym, pałacowym wnętrzu. Wszystko powinno lśnić – lustra, żyrandole, świeczniki. Bogate kompozycje kwiatowe ustawione w gustownych wazonach, wytworna porcelana i wykrochmalone, adamaszkowe obrusy idealnie pasują do takiej aranżacji.

Styl rustykalny

Jeśli marzymy o subtelnej aranżacji weselnej, zdecydujmy się na styl rustykalny. Zainspirujmy się sielskim obrazem wsi w środku lata. Kolory ziemi, zwłaszcza beże i brązy w połączeniu z zielenią sprawdzą się w dekoracjach zrobionych z drewna, juty, lnu i sznurka. Koronki i polne kwiaty to must have folkowego wesela.  

Styl Hamptons 

Wesele w stylu Hamptons to elegancja, luksus i wyrafinowanie. Nadmorski klimat z wybrzeża Long Island stworzymy przy pomocy odpowiedniej kolorystyki i dekoracji. Odcienie morskiej wody połączone z beżem piasku oraz błękitem i granatem nieba, a do tego ozdoby w kształcie morskich skorupiaków z naturalnego lub rozbielanego drewna, wikliny czy rattanu wyczarują nam namiastkę wymarzonego klimatu 

Wesele boho

A może jako styl na wesele wybrać wspaniale kolorowy styl boho? Barwne poduchy i wzorzyste pledy, lamparcie cętki, łowickie pasy i szkockie kraty – wszystkie wzory i kolory dozwolone! Takie wesele najlepiej urządzić w plenerze, bo natura pasuje do tej niezobowiązującej stylistyki. Ogród można ozdobić pomponami, rozetami, latarenkami i lampionami. W ten sposób wyczarujemy bajkowy klimat na wesele.

Wesele w stylu slow

Jest tyle różnych porad, jak urządzić wesele, w jakim stylu, na co zwrócić uwagę, o czym nie wolno zapomnieć. Na młode pary wywierana jest wręcz presja, by wesele było modne, zgodne z najnowszymi trendami, urządzone według ściśle określonego wzoru. Czy warto się temu poddawać? Czy faktycznie istnieje jakiś jeden przepis na wesele w Polsce, który każda para powinna zastosować? Oczywiście, że nie!

Może warto pójść za głosem serca i spełnić własne, a nie czyjeś pragnienia o ślubie i weselu? I zaplanować wesele w stylu slow. Imprezę bez pośpiechu i mnóstwa atrakcji, za to z delektowaniem się każdą chwilą. Wesele zgodne z naszą wizją idealnego celebrowania tej ważnej chwili, a nie z modelem lansowanym na portalach społecznościowych. Jeśli marzymy o ślubie na plaży, czemu nie? Albo w ogrodzie czy na leśnej polanie. W skromnej modernistycznej willi zamiast w typowej sali weselnej.

Nie chcemy hucznego, tradycyjnego wesela? Urządźmy kameralny ślub w górach. Nie lubimy strojnych, białych, długich sukien ślubnych? Włóżmy ulubioną kieckę albo spodnie. Nie widzimy siebie w ślubnej lizynie? Pojedźmy do ślubu rowerem. Jest tyle możliwości, by ten dzień uczynić naprawdę wyjątkowym – ale wyjątkowym dla nas, nie dla innych. A czy goście odnajdą się na nietypowym weselu? Na pewno! W końcu to nasi bliscy, więc powinni nas wspierać i pomóc nam zrealizować nasze marzenie o idealnym weselu.     

Wesela last minute

Czasem warto postąpić spontanicznie i zdecydować się na wesele urządzane w ostatniej chwili. Może w wymarzonej sali weselnej właśnie zwolnił się jakiś termin? Nie wszystkim parom uśmiecha się poświęcanie wielu miesięcy na przygotowania. Urządzając wesele last minute nie trzeba spędzać długich tygodni na rozważaniach dotyczących bukietu, dekoracji czy samochodu do ślubu. Sukienkę można wziąć z wypożyczalni albo kupić w sieciówce. Kwiaty zebrać na łące. Zaprosić najbliższych i gotowe!

Wpisy, które mogą Ci się spodobać