Damskie spojrzenie na świat

Ile kosztuje fotograf na wesele?

Wybór odpowiedniego fotografa ślubnego to nie jest prosta sprawa. Jak znaleźć prawdziwego artystę, który nie skasuje nas, jak za złoto? Na co zwracać uwagę w ofertach profesjonalistów? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotografa ślubnego?

Przede wszystkim patrzeć na zdjęcia jakie mają do zaoferowania i słuchać znajomych. Opinie od zadowolonych par, które znamy osobiście, to świetna reklama dla fotografa. Na polecenia ze ślubnych for internetowych należy patrzeć z dystansem, zwłaszcza, jeśli pochodzą od osób z małą liczbą wpisów. Przeglądajmy reklamy i odwiedzajmy strony fotografów. Jeśli już uda nam się zebrać listę fotografów, których zdjęcia nam odpowiadają, możemy wysyłać e-maila z zapytaniem o dostępność terminu, prośbą o przedstawienie szczegółów oferty i cennik. Ta forma kontaktu umożliwi nam porównanie wszystkich ofert.

Co obejmuje cena fotografa ślubnego

Koszty są ważne, dlatego trzeba dokładnie czytać cenniki. Pozornie ta sama usługa, u jednych fotografów kosztuje 1000 zł, a u innych 5000 zł. Dlaczego? Bo jeden fotograf oferuje w cenie album, a drugi tylko płytę CD. Jeden pracuje z partnerem, inny sam. Niektórzy fotografowie wykonują zdjęcia plenerowe w dniu ślubu, podczas gdy inni rezerwują na to dodatkowy dzień, co oczywiście podwyższa koszty. Być może ten za 1000 zł odda nam tylko 100 zdjęć, które wybierze sam lub z naszą pomocą, a ten droższy da cały materiał fotograficzny bez dodatkowych dopłat?

Półki cenowe fotografów ślubnych

Mało który fotograf pisze na swojej stronie o sprzęcie jakiego używa, co zrozumiałe, bo to zdjęcia są jego wizytówką, a nie aparat i obiektywy. Jednak prawdą jest również to, że fotografowi z lepszym (czytaj droższym) sprzętem, łatwiej będzie sfotografować wspomniany już wiejski kościółek, niż posiadaczowi aparatu i obiektywów o słabszych parametrach. Warto o to zapytać, tak samo, jak o aparat zapasowy, który profesjonalny fotograf ślubny powinien mieć w torbie. Posiadanie przez fotografa drogiego sprzętu i „aparatu ratunkowego” ma także wpływ na cenę usługi.

Spotkanie z fotografem ślubnym

Zwróćmy uwagę na miejsce, w którym spotykamy się z fotografem. Jeśli zaprosi nas do swojego biura, to znak, że prawdopodobnie zajmuje się on zawodowo fotografią i nie traktuje jej, jako dodatkowego źródła dochodu. Wnioskować stąd można, że poświęci więcej czasu na obróbkę naszych zdjęć, niż np. piekarz tylko dorabiający sobie na ślubach. Sporo fotografów spotyka się z klientami w restauracjach. Po zachowaniu, ubraniu i manierach fotografa nie odgadniemy, czy robi dobre zdjęcia. Rzadkie są jednak przypadki, żeby dobry fotograf ślubny nie znał zasad kultury. Jeśli podczas spotkania zachowuje się grubiańsko, a jego strój budzi nasze wątpliwości, zastanówmy się czy nie będziemy się musieli za niego wstydzić w kościele i na sali weselnej. W ogóle relacje pomiędzy narzeczonymi i fotografem są bardzo ważne. Bez dobrego kontaktu nie da się zrobić dobrych zdjęć. Przy tej okazji warto wspomnieć, że każdy fotograf ma swój styl pracy i zawczasu należy o to zapytać, żeby nie być zaskoczonym w dniu ślubu.

Portfolio ze zdjęciami ślubnymi

Zanim podpiszemy umowę, należy wspólnie z fotografem obejrzeć portfolio i upewnić się, czy to na pewno jego zdjęcia (zdarzają się przypadki prezentowania nie swoich zdjęć). Jeśli jest w nim tylko kilka powtarzających się par, to mamy prawdopodobnie do czynienia z początkującym fotografem. Nie musi to oczywiście oznaczać, że jest on słabszy od „starych wyjadaczy”(każdy przecież kiedyś zaczynał). Czasami bywa nawet odwrotnie, bo świeży fotograf może mieć też świeżość spojrzenia na uroczystość i sfotografować ją w nowatorski sposób.

Jednak do słabo oświetlonych kościołów i sal weselnych, kiedy to fotograf musi się dostosować się do trudnych warunków, poleciłbym fotografa z doświadczeniem, który już nie raz fotografował w podobnych pomieszczeniach. Zna on też doskonale scenariusz ślubu i wesela i z góry wie kiedy i jaką pozycję zająć, żeby jak najlepiej uchwycić najważniejsze momenty. Oglądając portfolio pamiętajmy o tym, że mody na zdjęcia ślubne są ulotne, a zachwyt efektami komputerowymi bywa złudny. To, co wczoraj uchodziło za nowatorskie, dzisiaj jest już powielaną przez wszystkich sztampą, a jutro okaże się kiczem.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać