Ślub jest jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym wydarzeniem w życiu. Nic więc dziwnego, iż chcemy aby każdy element uroczystości, każda jej minuta była zaplanowana i dopracowana w szczegółach. Dotyczy to przede wszystkim muzyki, która odgrywa bardzo istotną rolę podczas zaślubin.
Spis treści
Oprawa muzyczna ślubu – jakie instrumenty wybrać?
O ile w przypadku ślubu cywilnego mamy możliwość wyboru instrumentów według naszych upodobań, o tyle w sytuacji ślubu kościelnego należy pamiętać, iż teoretycznie nie wszystkie instrumenty są dozwolone do użytku w trakcie Mszy. Instrumentem podstawowym i głównym, który omen nomen powinien grać pierwsze skrzypce w trakcie uroczystości są organy. Praktyka jednak jak w wielu przypadkach nie musi współgrać z przepisami, tak więc w większości przypadków księża zezwalają na używanie także innych instrumentów, takich jak trąbki, skrzypce, gitary, a nawet harfy. Obecnie rekordy popularności biją właśnie te instrumenty, a organy odchodzą powoli do lamusa… Czy słusznie? Otóż nie! Należy pamiętać, że dobry organista potrafi zdziałać cuda, nie próżno organy są nazywane królem wśród instrumentów. Nadto ślub z wykorzystaniem jedynie organów, w dobie, gdy wszyscy stawiają na zespoły i scholki gitarowe, będzie oryginalny i ekskluzywny.
Pieśni na ślub – niech każdy dostanie śpiewnik
Dobrym i niecodziennym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie uczestników uroczystości w śpiewnik, co powinno zachęcić ich do śpiewania pieśni. Szczególnie warto aby śpiewnik posiadał tekst obowiązkowego w trakcie ślubu w kościele Hymnu do Ducha Świętego, rozpoczynającego się od słów O Stworzycielu Duchu przyjdź… Zawartość śpiewnika należy także uprzednio ustalić z organistą, bądź zespołem, jeżeli zdecydujemy się na to rozwiązanie. Powinny w nim znaleźć się typowe pieśni ślubne, takie jak Pod Twą obronę Ojcze na niebie, Gdy się łączą ręce dwie oraz jedna z najpiękniejszych pieśni o miłości: Przykazanie nowe daję wam… Ponadto śpiewnik można wzbogacić o teksty czytań liturgicznych, psalmu oraz ewangelii.
Najpiękniejsze piosenki śpiewane na ślubie w kościele
Wybierając piosenki, które wybrzmią na naszym ślubie powinniśmy skonsultować się z organistą bądź proboszczem parafii w której odbędzie się uroczystość. Po raz kolejny musimy zmierzyć się bowiem z przepisami kościelnymi, które teoretycznie są bardzo restrykcyjne i posiadają pewien kanon pieśni dopuszczonych do wykonywania w trakcie Mszy. Z praktyką jest różnie, chociaż głośny był niedawny przypadek, gdy biskup jednej z polskich diecezji zabronił wykonywania kultowego Hallelujah… Cohena w trakcie ślubów. Finalnie, warto pamiętać, iż wszystko zależy od naszych układów z księdzem. Warto więc postawić na pieśni tradycyjne, takie jak wymienione w poprzednim akapicie oraz nowe, np. Ty tylko mnie poprowadź, Takie jest prawo miłości, czy też Gdy klęczę przed Tobą. Jeżeli zaangażujemy w uroczystość wykształconego muzyka, nie powinno być również problemu z klasykami, jak Ave Maria czy Panis angelicus.
Piosenki na ślub – w jakim momencie mają zagrać?
W przypadku ślubu kościelnego należy wziąć pod uwagę, iż oprawa muzyczna jest ściśle związana z przebiegiem i częściami Mszy. Tak więc, pierwszy utwór powinien być wykonany podczas wprowadzenia pary młodej, kolejny w trakcie obrzędu wejścia księdza, potem następuje liturgia słowa podczas której zostanie odśpiewany psalm i aklamacja Alleluja. Kolejno, w momencie poprzedzającym przysięgę wybrzmi hymn: O Stworzycielu Duchu Przyjdź. Następna, niezbyt długa pieśń powinna zostać odegrana w trakcie obrzędu przygotowania darów, później w trakcie rozdawania Komunii Świętej (i to właśnie wówczas możemy pozwolić sobie na dłuższy utwór), następnie po błogosławieństwie, gdy ksiądz schodzi ze stopni ołtarza. Ostatnim muzycznym akcentem ślubu jest natomiast tradycyjnie nieśmiertelny Marsz Ślubny, wykonywany podczas wyjścia pary młodej.