Damskie spojrzenie na świat

Czy wysyłać powiadomienia o ślubie?

Zawarcie małżeństwa było najszczęśliwszym wydarzeniem w moim życiu, dlatego, gdy tylko się zaręczyliśmy miałam ochotę ogłosić to całemu światu. Postanowiliśmy ułożyć listę gości, które zaprosimy na ślub i/lub wesele oraz osobną rozpiskę osób, które chcieliśmy tylko oficjalnie poinformować o zmianie naszego statusu cywilnego. Na początku nie widziałam sensu, żeby to rozdzielać, ale tak doradziła nam nasza organizatorka. Powiedziała wynika to ze zmiany obyczajów i tradycji, a do tego jest to bardzo reprezentatywne oraz eleganckie. Zgodziłam się, ale nie do końca wiedziałam jak to dobrze sformułować, aby nikt nie poczuł się w jakikolwiek sposób pominięty, czy rozczarowany. Organizatorka świetnie nam wszystko wytłumaczyła i wyszło faktycznie gustownie i oryginalnie, dlatego postanowiłam się z Wami podzielić kilkoma wskazówkami związanymi z powiadomieniami o ślubie i zaproszeniem tylko na ślub.

Czym jest zawiadomienie ślubne?

Może zacznę o samego początku czym w ogóle jest zawiadomienie ślubne? Jest to po prostu powiadomienie o ślubie kościelnym lub cywilnym, dla osób, które nie mogą pojawić się na weselu lub nie chcemy, aby się na mim pojawiły z różnych powodów. Bardzo często mamy określony budżet, którego nie możemy przekroczyć, dlatego na wesele zapraszamy tylko tych najbliższych. Często też parze młodej zależy na kameralności wesela tylko wśród rodziny i przyjaciół. Powiadomienia o ślubie najczęściej wysyła się indywidualnie np. do swojego szefa lub znajomych z pracy. W firmach wiesza się eleganckie zawiadomienia na tablicach informacyjnych lub w recepcjach. Jako, że prowadzimy wspólną firmę postanowiliśmy każdego naszego pracownika zawiadomić indywidualnie. Każdy ma wtedy możliwość wybrania się na ślub.

Razem z mężem mamy bardzo rozbudowaną rodzinę, jednak na ślub nasz budżet był nieco skurczony, więc postanowiliśmy nie zapraszać dalekich kuzynów i ciotek. Postawiliśmy raczej na rodziców, dziadków i chrzestnych z rodzinami. Baliśmy się jednak, że ktoś z rodziny może się poczuć urażony faktem, że nie jest zaproszony na przyjęcie. Kolejną obawą było to, aby dobrze zredagować takie zawiadomienie. Na szczęście nasza organizatorka dobrze wiedziała jak to zrobić, żeby nie wyszło z tego jakieś nieporozumienie. Czasem źle sformułowane powiadomienia ślubne doprowadzają do chaosu, ponieważ goście nie rozróżniają ich od zaproszenia. W treści należy podkreślić słowa takie jak: „zaproszenie” lub „zawiadomienie”. Należy jednocześnie napisać, że jest to tylko na ślub. Takie zawiadomienie do niczego nie zobowiązuje i ma charakter bardzo oficjalny i głównie informacyjny.

Zaproszenie tylko na ślub – dla kogo i na co uważać?

Bardziej serdeczną, życzliwą i nieco mniej oficjalną wersją jest zaproszenie tylko i wyłącznie na ślub. Wiele osób uważa, że jest to nieeleganckie, ponieważ jak para młoda już zaprasza, to albo na ślub i wesele, albo wcale. Ja osobiście uważam, że jeżeli ktoś się obraża lub ma jakiekolwiek pretensje z tego względu chyba nie do końca rozumie z jakiej okazji wszystko jest organizowane. Tak naprawdę to właśnie ślub w kościele, czy urzędzie jest najważniejszy i słowa przysięgi, a także nakładanie sobie wzajemnie obrączek się liczy, a nie impreza na sali, tort i grilowany prosiak.
Na sam ślub warto zaprosić osoby, z którymi nie utrzymujemy bliskich relacji, natomiast dana osoba stanowi jakąś część naszego życia np. sąsiedzi, czy współpracownicy.

Dla kogo powiadomienie o ślubie?

Takie powiadomienie o ślubie zazwyczaj wysyła się kilka dni po ślubie, wyłącznie w celu poinformowania znajomych, pracodawcy lub dalekiej rodziny o zmianie stanu cywilnego oraz ewentualnej zmianie nazwiska.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać