Damskie spojrzenie na świat

Ćwiczenia na piłce – zalety i efekty

Ćwiczenia z piłką do fitnessu to coś, o czym wiele dobrego już słyszałam, ale nie miałam okazji zgłębić tematu. Wiedziałam, że czynią cuda wzmacniając mięśnie pleców, a tym samym przeciwdziałając bólom kręgosłupa, że na piłce można ćwiczyć brzuch, ale też nogi i pośladki. Wśród różnych przyrządów do fitnessu piłka wydaje się być jednym w najwszechstronniejszych. Jest idealna dla kobiet w ciąży i seniorów. To, co trzeba zrobić najpierw, to zaopatrzyć się w piłkę. Warto poprosić w sklepie o pomoc w doborze rozmiaru, choć to proste: mniejsza dla drobniejszych osób, większa dla większych. Na początek można wziąć udział w zorganizowanych zajęciach, ale łatwo znaleźć ogólnodostępny instrukcje.

Ćwiczenia z piłką na brzuch- co dają?

Zalet ćwiczenia mięśni brzucha akurat na piłce jest wiele. Za to, żeby cały brzuch był ładnie wyprofilowany i płaski odpowiadają nie tylko mięśnie powierzchniowe, ale przede wszystkim głębokie. Te właśnie mięśnie intensywnie pracują na piłce. Bez mocnych mięśni głębokich nigdy nie zniwelujemy wypukłości dolnej części brzucha, a o to najtrudniej. Trening z piłką zwiększa zużycie energii- potrzeba na niego co najmniej 200 kalorii na sesję. To z kolei oszczędza czas- trening może być krótszy o 15-20%. Dzięki temu, że powierzchnia piłki jest niestabilna, pracują głębokie mięśnie posturalne, czego nie osiągniemy ćwicząc konwencjonalne brzuszki. Do treningu mięśni brzucha najlepiej nadaje się piłka o średnicy 65- 75 cm, a trening powinien trwać 25-30 minut i odbywać się 3-4 razy w tygodniu. Przy takim cyklu zobaczyłam efekty po dwóch tygodniach.

Codzienne ćwiczenia na piłce przynoszą wiele dobrego

Tak, jak wspomniałam, ćwiczenia na piłce, w przeciwieństwie do tych na ławce czy z hantlami uruchamiają mięśnie głębokie. Utrzymanie równowagi wymaga użycia nie tylko tych partii mięśniowych, które nad którymi akurat pracujesz, ale, niejako mimochodem, mięśni pleców, pośladków i nóg. Dzięki temu ćwiczenia na piłce są efektywniejsze.

Ćwiczenia na piłce możesz wykonywać wszędzie. Nie znajdziesz żadnej wymówki, bo nie dość, że nie musisz chodzić na siłownię, to z piłki można spuścić powietrze i zabrać ją dosłownie wszędzie. To tylko kwestia motywacji, jak ją odnajdziesz, to będziesz ćwiczyć choćby przed telewizorem.

Piłka to bardzo wszechstronny przyrząd. Można z niej korzystać bez ograniczeń, bo nie wymaga siły. Dlatego znajdzie zastosowanie także w przypadku dzieci, kobiet w ciąży czy seniorów, inaczej niż sztangi i hantle. Dlatego też można wykonać więcej powtórzeń, a to jeszcze lepiej wyrzeźbi mięśnie. Piłka pozwala na szerszy zakres ruchów, czyli poprawia elastyczność i wzmacnia efekty stretchingu.

Piłki do ćwiczeń – rodzaje

Zazwyczaj piłki do ćwiczeń występują w pięciu średnicach i to ich wielkość jest podstawowym kryterium wyboru. Ponieważ piłki są elastyczne, kolejną wytyczną jest waga ćwiczącego. Siedząc na piłce powinniśmy zachować regułę 90 stopni, czyli pod takim kątem mieć ugięte biodra i kolana.

Na rynku jest duży wybór różnych rodzajów piłek:

  • klasyczna dmuchana z PCV
  • ABS z pianki, odporna na przebicie
  • mini o średnicy 16-26 cm
  • z wypustkami, które dodatkowo masują ciało
  • z uchwytami dla dzieci
  • o owalnym wydłużonym kształcie.

Ćwiczenia z piłką – fitness

Ćwiczenia z piłką można znaleźć w ofercie klubów fitness. Jest ona często wykorzystywana w zajęciach wzmacniających kręgosłup i brzuch, ale są kursy tylko jej poświęcone. Zapisanie się na zajęcia to na pewno dodatkowa motywacja, poza tym w grupie zawsze raźniej. Można też liczyć na kontrolę poprawności wykonywania ćwiczeń.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać