Damskie spojrzenie na świat

Trzy powody, dla których warto ćwiczyć jogę.

Co to jest joga?

Joga to starożytna forma ćwiczeń, która koncentruje się na sile, elastyczności i oddychaniu w celu poprawy samopoczucia fizycznego i psychicznego. Głównymi elementami jogi są postawy, czyli seria ruchów mających na celu zwiększenie siły i elastyczności oraz oddychanie.
Praktyka powstała w Indiach około 5000 lat temu i zaadaptowała się w innych krajach na różne sposoby. Joga jest obecnie powszechna w ośrodkach rekreacji, klubach zdrowia, szkołach, szpitalach i gabinetach lekarskich. Poprawia równowagę, wzmacniając dolną część ciała – szczególnie kostki i kolana – zmniejszając w ten sposób ryzyko kontuzji.
Joga jest popularna wśród osób z artretyzmem, czyli tak zwanym zapaleniem stawów, ponieważ przez delikatne rozciąganie łagodzi jego objawy i pomaga przywrócić ruchomość przy problemach zwyrodnieniowych. To co jest moim zdaniem niesamowite każdy może ćwiczyć jogę i to niezależnie od wieku. Jedyne czym może się różnić to intensywnością, ponieważ w pewnym wieku – różnych ruchów już się nie da wykonać, natomiast myślę, że regularne ćwiczenia jogi mogą poprawić elastyczność w każdym wieku. Poza tym istnieją zajęcia, które są spersonalizowane do wieku oraz intensywności, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Można zacząć ćwiczyć jogę w każdym momencie życia i niezależnie od wieku. Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na karnety i dojazdy do szkół jogi jest też możliwość praktykowania jej w domu lub w plenerze (jak chcemy). Wystarczy tylko trochę miejsca na rozłożenie maty, albo ręcznika. W internecie istnieje masa poradników i filmików pokazujących odpowiednie ćwiczenia. Podstawowy trening jogi trwa od godziny do dwóch, ale tak naprawdę wszystko zależy od nas. Kiedy mamy mniej czasu możemy wykonać ćwiczenia w skróconej wersji. Uważam, że nawet pół godziny takiego rozciągania sprawi, że się wyciszymy, a nasze ciało się rozciągnie i zrelaksuje. Jeśli chcemy ćwiczyć w domu – zróbmy sobie klimat. Przygaśmy światło, zapalmy świece lub kadzidła. Zrelaksujmy się. Joga nie jest zwykłym treningiem – oczyszcza ciało i umysł, dlatego jeżeli mamy problemy z motywacją, spróbujmy nastawić się na delikatność i odstresowanie. Często jak wracam z pracy – jedyne na co mam ochotę to położenie się przed telewizorem, pod kocem i z miską czipsów. Zamieniłam ten nawyk na jogę i szczerze – odczuwam większą przyjemność i relaks, rozciągając swoje zmęczone i spięte mięśnie. Po każdej praktyce można się wyciszyć leżąc „plackiem” na macie z zamkniętymi oczami i z pełną kontrolą nad oddechem. Dlatego, aby zacząć ćwiczyć jogę wystarczy po prostu odpalić komputer lub laptopa – włączyć jogę dla początkujących i… po prostu stanąć na macie. Uwierzcie mi – wystarczy jeden trening, aby poczuć zmianę!

Trzy powody, dla których warto ćwiczyć jogę – moim zdaniem.

Zanim zaczęłam praktykować jogę miałam do niej sceptyczne podejście. Naoglądałam się w internecie profesjonalnych joginów, który przyjmują dziwaczne i skomplikowane pozycje. Myślałam sobie: „oni już nie wiedzą, gdzie te nogi pozawijać” – bałam się, że ja tak nie zrobię i faktycznie nadal tak nie potrafię. Wykonuję podstawowe ćwiczenia i pozycje, ale to nie znaczy, że kiedyś mi się to nie uda. Uda – głęboko w to wierze, ale nie jest to moim celem. Tak naprawdę joga jest dla mnie pewnym procesem, a nie celem samym w sobie. To stopniowy i mój własny postęp, który odczuwam w swoim ciele i umyśle. Uważam, że warto spróbować, aby się wyciszyć i zrelaksować, a także odstresować i uelastycznić.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać