Damskie spojrzenie na świat

Sprawdzone sposoby na kontuzje

Zdrowy styl życia i aktywność fizyczna to coś, co powinno towarzyszyć każdemu z nas. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zaczyna uprawiać różne dyscypliny sportowe – zarówno zawodowo, jak i amatorsko w celu rekreacyjnym. Sport to zdrowie, ale czasami lubi płatać figle – co warto wiedzieć i jak odpowiednio się przygotować, by uniknąć kontuzji?

Jak powstają kontuzje?

Nieistotne, jak długo trenujesz – kontuzja może się pojawić w każdej chwili. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze kontuzja tworzy się nagle. Może być ona następstwem wielu różnych czynności, po których możemy się jej spodziewać. U biegaczy bardzo często dochodzi do kontuzji kolan, stawu skokowego czy kostki. Zazwyczaj ich przyczyną jest przemęczenie organizmu, spowodowane zbyt intensywnym treningiem, a także niewystarczająca rozgrzewka przed treningiem. Należy pamiętać, że odpowiednie przygotowanie ciała do wysiłku jest bardzo istotne – zarówno mięśnie, jak i stawy są wtedy w stanie przyjąć o wiele większą dawkę aktywności. Istnieją także kontuzje przeciążeniowe – takie, które spowodowane są nieprawidłowym wykonywaniem ćwiczeń oraz zbyt intensywnymi treningami. Do tej grupy należą urazu uda, pleców czy ramion. Na te kontuzje narażone są przede wszystkim osoby podnoszące ciężary, ale również miłośnicy siatkówki i koszykówki.

Dlaczego po bieganiu bolą nas stawy?

Od wielu lat wśród ludzi krąży stereotyp, że bieganie niszczy stawy. W rzeczywistości to nie sport, a błędy w treningu mogą powodować uszczerbek na zdrowiu. W przypadku biegania, nasze stawy są szczególnie obciążone i narażone na spory wysiłek. Dlaczego? W trakcie biegu, siła kontaktu ciała z podłożem wzrasta aż do czterokrotności naszej wagi. Dzieje się tak, ponieważ wraz ze wzrostem prędkości, z jaką się poruszamy, rośnie siła nacisku. Ból stawów może być spowodowany zarówno niewłaściwą techniką biegu, która potęguje efekt nacisku, jak i braku odpowiedniej rozgrzewki przed i rozciągania po treningu.

Maści rozgrzewające na ból mięśni i stawów

Ból mięśni oraz stawów z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych. Dodatkowo, w jego przypadku odpada kontynuowanie treningu, a przecież tak bardzo zależy nam na częstotliwości naszej aktywności. Co więc zrobić, gdy już doświadczymy bólu potreningowego? Dobrym rozwiązaniem będą maści rozgrzewające – łagodzą ból i przynoszą ulgę, co polepsza także nasze samopoczucie. Maści są niedrogie, a ich wybór jest naprawdę szeroki. Jeżeli masz wątpliwości bądź nie wiesz, na jaką się zdecydować – zapytaj o radę farmaceutę w aptece, który z pewnością poleci Ci te najlepsze.

Jak uniknąć kontuzji podczas aktywności fizycznej?

Każdy z nas uprawia sport w celu poprawy jakości naszego życia i zdrowia. Dlatego też dobrze jest wiedzieć, co należy robić, by sport nie przyniósł odwrotnego skutku. Ważne jest, aby przed treningiem zabezpieczyć swoje stawy w postaci prawidłowej rozgrzewki przed i rozciągania po treningu. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na technikę biegu – być może to ona stanowi problem. Dla zapalonych biegaczy również istnieje przestroga – dbanie o dostatecznie długi wypoczynek i regenerację między treningami jest kluczem do zdrowej aktywności.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać