Jak zabezpieczyć okna i balkon dla kota

Jak zabezpieczyć okna i balkon dla kota
Paula

Paula

Miłośniczka pisania, pasjonatka planowania imprez, fanka seriali, kocia i psia mama, żona swojego męża. Blogerka, edytorka, korektorka, fotografka, graficzka: w blogowym świecie — człowiek orkiestra.
Paula

Przygarnięcie pod swój dach zwierzęcia — nawet takiego indywidualisty, jak kot — jest wielką odpowiedzialnością i wiąże się z koniecznością przygotowania naszej przestrzeni dla nowego lokatora. Dzisiaj porozmawiamy sobie o tym, jak zabezpieczyć okna i balkon, aby nasz kot był bezpieczny.

Kiedy zdecydowaliśmy się na kota, godzinami siedziałam w internecie i czytałam o tych zwierzętach. Chcieliśmy, żeby nowy członek rodziny czuł się u nas dobrze, a więc musieliśmy przygotować nasze mieszkanie odpowiednio dla jego potrzeb. Najbardziej stresującą kwestią było dla mnie zabezpieczenie okien i balkonu tak, aby kocur nie próbował uciec i by nie zrobił sobie przy tym krzywdy.

Chyba każdy, kto chociaż raz w życiu widział kota wie, jak sprytne i zwinne są to stworzenia. Jeśli skok z podłogi na szafę nie jest dla niego problemem i jeśli potrafi przecisnąć się nawet przez najmniejszą dziurę, to co zrobić, żeby nie wyszedł przez uchylone okno?!

Przede wszystkim odkąd mamy kota, nie otwieramy okien na oścież (albo zamykamy go w innym pokoju w czasie, kiedy okno jest otwarte). Nadal pozostaje jednak kwestia uchylnego otwierania okien. Przecież zwinny kocur bez problemu może próbować się na nie wspiąć i wyjść, a wtedy katastrofa gotowa, bo:

a) wyskoczy, szczególnie z dużej wysokości, i po kocie;

b) może ugrzęznąć między uchylonym oknem a framugom i zrobić sobie naprawdę poważną krzywdę.

My z Radolskim zdecydowaliśmy się na zastosowanie bocznych zabezpieczeń do okien uchylnych, żeby wykluczyć wszelkie nieszczęśliwe wypadki. Wystarczy przywiercić je po bokach okna — jedno z każdej strony — i już mamy pewność, że nasz kot nie będzie próbował ewakuować się wąską szparą, kiedy okno będzie otwarte.

Jak zabezpieczyć okna i balkon dla kotaJak zabezpieczyć okna i balkon dla kota

Jeśli natomiast ktoś chciałby mieć możliwość otwierania okien na oścież, dobrym pomysłem jest dodatkowe zamontowanie siatki w oknie (na zasadzie moskitiery, ale z większymi oczkami).

Drugim naszym problemem był balkon. Właściwie przez pierwsze dwa lata posiadania kota w ogóle go nie otwieraliśmy, ponieważ nie był zabezpieczony. Kiedy zdecydowaliśmy się na założenie siatki na balkonie, okazało się, że nie możemy tego zrobić, ponieważ blok jest świeżo po remoncie i nie dostaliśmy zgody na wiercenie w elewacji. Na szczęście szybko okazało się, że wiercenie nie jest konieczne, a siatkę można zamontować również na inne sposoby.

Jak zabezpieczyć okna i balkon dla kota

Taką siatkę można, oczywiście, kupić i zamontować samodzielnie, jednak my zdecydowaliśmy się zdać na firmę, która już nie raz robiła to na naszym osiedlu, dzięki czemu dobrze znała bloki i balkony takie, jak nasz. Za zamontowanie siatki na balkonie, który jest naprawdę długi, zapłaciliśmy ok. 500 zł. Sama siatka jest dobrze naprężona, a wszystkie szczeliny są dokładnie zasłonięte, żeby kot nie miał zbyt dużego pola do popisu.

Mimo wszystko nasz kot może wychodzić na balkon tylko wtedy, kiedy jesteśmy obok, a podczas nawet najkrótszych wyjść zamykamy drzwi balkonowe, a kot zostaje w domu.

Dużym plusem u nas są szerokie zewnętrzne parapety oraz murek, na którym Tymek może usiąść, a nawet się położyć.

Coraz częściej widuję na osiedlu balkony zabezpieczone siatką (to też dobry pomysł, jeśli chcemy pozbyć się z balkonu na stałe gołębi), niestety też widuję wiele kotów spacerujących po nieosłoniętych balkonach lub siedzących na zewnętrznych parapetach okien. Nie mam pojęcia, czy ludzie nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, czy nie interesuje ich bezpieczeństwo czworonożnych podopiecznych, ale uważam takie podejście za skrajną nieodpowiedzialność.

A Wy macie koty lub inne zwierzęta wymagające zabezpieczeń w swoim otoczeniu? Jak dbacie o ich bezpieczeństwo?

A może jesteście zdania, że koty to dzikie zwierzęta i nie powinno się ich zamykać w domu? Dajcie znać koniecznie, po której stronie stoicie 😉Dodaj komentarz

avatar
  Powiadomienia  
Powiadom o