Czy warto kupować markowe kosmetyki?

Czy warto kupować markowe kosmetyki?
Paula

Paula

Miłośniczka pisania, pasjonatka planowania imprez, fanka seriali, kocia i psia mama, żona swojego męża. Blogerka, edytorka, korektorka, fotografka, graficzka: w blogowym świecie — człowiek orkiestra.
Paula

Kosmetyki to temat rzeka — szczególnie, jeśli chce się dyskutować o stosunku jakości do ceny. Czy droższe znaczy lepsze i lepiej zainwestować w dobry kosmetyk, czy może przeciwnie — nie warto przepłacać za produkt, który i tak zużyje się w kilka tygodni? Czy warto kupować markowe kosmetyki?

Czy warto kupować markowe kosmetyki?

Kobiety o kosmetykach mogą gadać godzinami. Nie tylko polecać sobie wzajemnie swoich ulubieńców, ale również dyskutować o tym, czy warto kupować markowe kosmetyki. Na pewno znacie zarówno fanki droższych, markowych kosmetyków, jak i tańszych odpowiedników, lub po prostu drogeryjnych, sieciówkowych i marketowych produktów. Które z nich mają racje?

Markowe kosmetyki — wady i zalety

pomadka chanel

Posiadanie w swojej kosmetyczce markowych produktów jest marzeniem ogromnej części kobiet, jednak często ceny nie pozwalają nam na jego spełnienie. Czy mimo to warto zainwestować w droższe, ale być może lepsze, markowe kosmetyki?

Markowe kosmetyki — zalety

 • często wyższa jakość
 • często większa wydajność
 • zakupy w sklepach z wykwalifikowaną obsługą

Markowe kosmetyki — wady

 • cena może być nieadekwatna do jakości
 • częste kupowanie drogich kosmetyków = pusty portfel

Tanie kosmetyki — wady i zalety

pomadka golden rose

Zazwyczaj kompletowanie swojej kosmetyczki zaczynamy od kupna tańszych kosmetyków w drogeriach lub marketach — najczęściej z powodu ograniczonych funduszy oraz chęci przetestowania jak największej ilości produktów za jak najmniejszą ilość złotych monet. Czy kupowanie kosmetyków z niskiej lub średniej półki cenowej jest błędem lub marnowaniem pieniędzy, które mogłybyśmy zainwestować w lepszy jakościowo, droższy produkt?

Tanie kosmetyki — zalety

 • często są bardzo dobrej jakości
 • możliwość zakupu jednorazowo większej ilości produktów nawet przy ograniczonych funduszach
 • możliwość przetestowania kosmetyków różnych firm bez nadwyrężania portfela
 • kupno taniego bubla mniej boli

Tanie kosmetyki — wady

 • bywają słabej jakości
 • bywają mniej wydajne (konieczność kupowania taniej ale częściej)
 • obsługa w sklepach często nie potrafi pomóc

Czy warto kupować markowe kosmetyki?

Prawda jest taka, że wysoka (a często wręcz wygórowana) cena nie gwarantuje dobrej jakości. Często tanie kosmetyki z drogerii i marketów są lepsze jakościowo, chociaż to też nie jest regułą.

Osobiście uważam, że warto zainwestować w produkty, które będziemy miały na długo, czyli tych bardziej wydajnych (na przykład pomadki, konturówki, kredki do oczu) lub używanych rzadziej (jak kolorowe cienie do powiek). Szkoda byłoby mi dużo płacić za kosmetyki, których na co dzień używam hektolitrami i wystarczają mi na kilka tygodni (podkład, korektor, tusz do rzęs), lub za te, które szybko wysychają lub są podatne na uszkodzenia (u mnie to eyeliner, chyba mam jakiegoś pecha, ale co chwilę muszę kupować nowy, mimo, że nie używam go dużo).

Inna sprawa jest taka, że dla każdego „dużo” pieniędzy to zupełnie inna kwota, poza tym każda z nas ma inne priorytety — ja cieszę się z dobrej jakościowo, markowej pomadki, ponieważ lubię malować usta i miło mieć wśród wielu szminek chociaż jedną naprawdę porządną; inna dziewczyna może woleć kupić droższy, markowy podkład, bo najważniejsze jest dla niej dobieranie dobrych jakościowo kosmetyków do swojej cery, lub niespotykane w tańszych produktach właściwości.

Z drugiej strony mam też wiele tańszych pomadek, które jakością nie ustępują tej markowej i założę się, że możemy znaleźć dobry tańszy odpowiednik każdego drogiego, markowego kosmetyku. Tak więc odpowiedź na pytanie czy warto kupować markowe kosmetyki pozostaje indywidualną kwestią każdej z nas — po prostu kwestią gustu i możliwości finansowych — ale moja odpowiedź brzmi: na dłuższą metę nie.

A Wy wolicie kupować markowe kosmetyki, czy wystarczają Wam te drogeryjne?