RECENZJA: Opowiadania — Edgar Allan Poe.

RECENZJA: Opowiadania — Edgar Allan Poe.
Paula

Paula

Miłośniczka pisania, pasjonatka planowania imprez, fanka seriali, kocia i psia mama, żona swojego męża. Blogerka, edytorka, korektorka, fotografka, graficzka: w blogowym świecie — człowiek orkiestra.
Paula
Pierwszy raz „Opowiadania” Poego przeczytałam w podstawówce, kiedy pożyczyła mi je koleżanka. Od razu stałam się wielką fanką „Czarnego kota” i pozostałych historii, które były przerażające, ale również niesamowicie wciągające. Cały zbiór opowiadań pochłonęłam w jedno, czy dwa popołudnia. 
Tego lata postanowiłam do nich wrócić. Jakie emocje Poe wywołał we mnie tym razem? I jak się to ma do kolejnego zadania w wyzwaniu blogowym? Dowiecie się tego w rozwinięciu. 

Przez lata byłam zafascynowana nie tylko twórczością mojego ulubionego romantyka, Poego, ale również historiami nawiązującymi do jego dzieł, lub do niego samego. Z przyjemnością przeczytałam „Nevermore — kruk”, czy „Cień Poego”. Czy równie przyjemny był dla mnie powrót do opowiadań mistrza? 
Niestety, nie. Po kilku latach — kiedy jestem dorosłą osobą i nie boję się własnego cienia (kłamstwo!) — cudowne horrory Poego są dla mnie po prostu nudne. Historie nie robią na mnie już takiego wrażenia, jak kiedyś.
Najgorszą rzeczą, której po prostu nie mogę znieść, a która kiedyś zupełnie mi nie przeszkadzała, jest przekład. Większość utworów przetłumaczył Leśmian, którego bardzo lubię, jednak tym razem coś poszło nie tak. Całość jest dla mnie zbyt ciężka i zbyt stara — język, nadmiar opisów i niepotrzebne ozdobniki zupełnie odbierają mi przyjemność czytania i przeszkadzają w skupieniu się na samej treści. Nie wiem, jak dwunastolatka mogła czerpać przyjemność z czytania takiego potwora!
Oczywiście nadal jestem zafascynowana Edgarem i aurą tajemniczości, jaka otacza jego postać i twórczość, jednak odpuszczę sobie czytanie wszystkich opowieści, bo to po prostu zbyt nużące. Mimo wszystko, polecam Poego każdemu, kto lubi śmieszno-straszne historie, bo ostatecznie doszłam do wniosku, że takie właśnie są. 
Post powstał w odpowiedzi na kolejne zadanie w wyzwaniu blogowym zorganizowanym przez Owsianka i kawa. Temat dzisiejszego posta to „byle nie zielone”, a ja postanowiłam skrytykować książkę w zielonej okładce z wydawnictwa Zielona Sowa. Sprytnie, prawda? 
A Wy macie jakieś książki, które lubiliście dawniej, a po odświeżeniu okazują się okropne? 
A może przeciwnie, gust Wam się nie zmienia?