Jak znaleźć idealną salę na wesele?

Jak znaleźć idealną salę na wesele?
Paula

Paula

Miłośniczka pisania, pasjonatka planowania imprez, fanka seriali, kocia i psia mama, żona swojego męża. Blogerka, edytorka, korektorka, fotografka, graficzka: w blogowym świecie — człowiek orkiestra.
Paula

Jak znaleźć idealną salę na wesele? W końcu to już nie te czasy, kiedy przyjęcie robiło się we własnym mieszkaniu, a do gotowania wynajmowało się kucharki. Przygotowanie wesela wygląda dziś zupełnie inaczej, niż za czasów naszych rodziców, czy dziadków. Od czego zacząć, żeby nasza impreza była udana? Od znalezienia idealnej sali, oczywiście.

sala na wesele infografika

Rekomendacje

Poszukiwania idealnej sali weselnej zacznijcie od poczytania opinii w internecie oraz dopytania znajomych. Bardzo szybko dowiecie się, gdzie na dużych imprezach jest za mało kelnerów albo gdzie właściciel jest niesympatyczny. Od razu skreślcie miejsca, o których powtarzają się negatywne recenzje, jeśli chodzi o jedzenie, obsługę i właściciela właśnie.

Odległość

Konieczność dostania się na salę weselną oddaloną 70 czy 100 km od kościoła tylko dlatego, że była ładna to przesada. Zarówno para młoda, jak i goście chcieliby jak najszybciej zjeść obiad i zacząć się bawić — bez zwiedzania przy okazji bliższej i dalszej okolicy we własnym samochodzie, lub niekomfortowym busie. Kilka, kilkanaście minut drogi na salę to, według mnie, absolutne maksimum.

Cena

Zanim powiecie „tak” tej jedynej, idealnej sali, sprawdźcie, jakie są ceny w innych miejscach. Przy dużej imprezie każde 10 czy 20 zł robi różnicę, a w niektórych miejscach dostaniecie wypasione pakiety z pysznym jedzeniem i alkoholem w cenie taniej, niż w innych jednodaniowy obiad.
Poświęćcie też chwilę na przeliczenie, czy lepiej opłaci Wam się wziąć tańszą opcję i alkohol  oraz zimne napoje dokupić samodzielnie, czy wybrać droższy pakiet z (często nieograniczonymi) napojami w cenie.
Przed podpisaniem umowy pięć razy upewnijcie się, co jest w cenie. Jeśli właściciel lub menadżer sali oferuje Wam gratis pokoje, słodki kącik, wystrój sali, czy coś jeszcze innego — korzystajcie! A to, czego nie potrzebujecie spróbujcie wymienić na inne dodatki.

Nocleg

Jeśli wśród gości macie osoby przyjeżdżające z daleka, starszych ludzi, małżeństwa z małymi dziećmi lub panie w ciąży, bardzo grzeczne i miłe z Waszej strony będzie zapewnienie im pokoju, z którego będą mogli skorzytać w trakcie przyjęcia lub po nim.
Jeśli bezpośrenio przy Waszej sali nie ma pokojów do wynajęcia, za to dostaliście do dyspozycji apartament dla nowożeńców, również warto odstąpić go potrzebującym gościom — Wy i tak w czasie wesela z niego nie skorzystacie, poza tym zakładam, że wesele robicie niedaleko domu, więc po wszystkim możecie szybko do niego wrócić.

Alkohol

Jak wspominałam wyżej — jeśli macie taki wybór, warto zastanowić się, co opłaci się lepiej: tańsze menu bez alkoholu, czy droższy pakiet, ale z napojami i alkoholem w cenie.
Propozycji, jakie mogą przedstawiać Wam właściciele poszczególnych sal jest multum — menu z napojami, bez napojów, z ograniczeniami, bez ograniczeń… Warto wziąć cenniki z kilku różnych miejsc i w domu na spokojnie porównać je wszystkie.
Jeśli dokupujecie alkohol osobno, powinniście liczyć 0,5 l czystej wódki na głowę, ok. 1 l wina na 5 osób, dodatkowo ok. 5-10 butelek czystej półlitrowej wódki na „bramy” i jako nagrody w weselnych zabawach, oraz (jeśli chcecie) pojedyńcze butelek innych alkoholi. Trochę ogólniej o tym wszystkim pisałam w poście o początkach organizacji wesela.

Dodatki

Niektóre oferty, które dostaniecie od właścicieli sal, będą pękać w szwach od darmowych lub dodatkowo płatnych dodatków. Z części z nich, jak dekoracja sali, pokoje dla gości, apartament dla nowożeńców (w domyśle: również dla gości), paczuszki dla gości, stolik z alkoholami, słodki bufet, itp. naprawdę warto skorzystać i wychodzi znacznie to taniej, niż gdybyście chcieli organizować to wszystko sami.
Niektóre (np. wiejski stół czy beczki z piwem) nie będą pasowały do każdego przyjęcia — warto zastanowić się, czy na pewno wszystkie atrakcje będą Wam potrzebne i czy goście nie poczują przesytu. We wszystkim, a szczególnie w dodatkach, które zajmą miejsce na sali trzeba zachować umiar i równowagę.

Jak myślicie, na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze sali? Jak znaleźć idealną salę na wesele? Jak wyglądały lub wyglądają Wasze poszukiwania idealnej sali?