Fakty i mity o alkoholu

Fakty i mity o alkoholu
Radosław Stanikowski

Radosław Stanikowski

Znawca alkoholi, barman, barista, koci i psi tata oraz mąż swojej żony. Asystent, manager, fotograf, wsparcie techniczne i największy fan bloga w jednym.
Radosław Stanikowski

Latest posts by Radosław Stanikowski (see all)

W życiu jest wiele okazji przy których sięgamy po kieliszek. Często robimy to nawet bez okazji. Jednak mimo, że alkohol nie jest wynalazkiem XXI w. i ludzie piją go od lat, i tak krążą o nim fakty i mity. Które z nich są prawdziwe?

Po whisky nie ma kaca

Tak, a auta na gaz nie trzeba tankować. To twierdzenie to oczywista bzdura, ponieważ to nie trunek który spożywamy decyduje o upojeniu czy kacu, lecz sam alkohol w nim zawarty, który nawet w najszlachetniejszej whisky jest taki sam, jak w zwyczajnej wódce.

Tak więc, gdy następnym razem będziesz kupował „niebieskiego Jasia wędrowniczka”, pomyśl że obalenie całej butelki będzie miało taki sam skutek jak wypicie czystej.

Wino im starsze tym lepsze.

To zdanie usłyszał chyba każdy przynajmniej raz w życiu. Jest to jednak tylko uogólnienie całej prawdy i niejednokrotnie się z nią mija. Ponieważ w „życiu” każdego wina wyróżniamy 3 etapy: Dojrzewanie, punkt kulminacyjny i psucie się wina, dlatego nie ma więc sensu zwlekać z opróżnieniem butelki.

Po słabszym pić mocniejsze

Podobno nigdy na odwrót. Jednak prawda jest taka że pijąc słabszy alkohol mamy ochotę na coś mocniejszego. W efekcie pijemy więcej (o np. 2 piwa przed startem) wiec też więcej alkoholu będzie w naszym organizmie. Natomiast gdybyśmy zaczęli od razu od mocniejszych trunków, po pewnym czasie przechodzi nam ochota na te słabsze, więc ich po prostu nie pijemy. A mniej znaczy lepiej.

Na kaca najlepsza jest praca

Kolejny mit, ponieważ zalecany jest odpoczynek i uzupełnienie płynów. Organizm odwdzięczy Nam się szybszym powrotem do zdrowia niż w przypadku aktywności fizycznej która może wręcz zaszkodzić. Bardzo ważne jest także jedzenie, szczególnie przed i w trakcie picia, aby zapobiec wystąpieniu hipoglikemii.

Po drinkach jest większy kac

Mity o alkoholu są naprawdę różne, ale ten jest wyjątkowo głupi i nie ma żadnego uzasadnienia. Tyle jest w tym prawdy ile w punkcie pierwszym, czyli nic. Drinki na bazie czystej wódki czy kolorowych alkoholi nie powinny zaszkodzić. Nieważne czy wymieszamy wódkę z tequilą, rumem czy nawet likierami. Warto jednak po 2-3 kolejce przepić je np. sokiem.

I tutaj uwaga!

Podczas picia alkoholu nie zaleca się picia napojów gazowanych. Bąbelki podbijają tylko już wypite promile co może trochę namieszać. Dlatego warto uważać na szampana który potrafi być zdradziecki np. na imprezie sylwestrowej!

Na koniec mała ciekawostka z dawnych lat.

W średniowieczu nieupicie się na uczcie było źle widziane — „grzeczniej” było zapić się na śmierć, niż nie upić w ogóle. Picie, wymiotowanie i dalsze picie było zupełnie normalne i dobrze widziane.

Znacie inne ciekawostki, fakty i mity o alkoholu? Zdarzyło Wam się kiedyś wierzyć w coś związanego z alkoholem, co okazało się zupełną nieprawdą?