Czego powinniśmy nauczyć się od Szwedów?

Czego powinniśmy nauczyć się od Szwedów?
Paula

Paula

Miłośniczka pisania, pasjonatka planowania imprez, fanka seriali, kocia i psia mama, żona swojego męża. Blogerka, edytorka, korektorka, fotografka, graficzka: w blogowym świecie — człowiek orkiestra.
Paula

Szwecja to naprawdę piękny, chociaż u nas raczej niepopularny kraj. Czego powinniśmy nauczyć się od Szwedów, żeby poprawić jakość naszego życia? Jakie ważne zmiany warto wprowadzić? W zeszłym roku opowiadałam, czego powinniśmy nauczyć się od Greków, z kolei dzisiaj dowiecie się, jakie respektowane przez Szwedów wartości uznałam za najważniejsze.

Czystość i dbanie o środowisko

Miałam okazję odwiedzić w tym roku Sztokholm i pierwsze, co rzuciło mi się w oczy to wszechobecna czystość. Żadnych śmieci i petów na ulicy, żadnych żebrzących o dwa złote bezdomnych, co więcej — żadnego smogu. Większość aut to hybrydy, dookoła mnóstwo wypożyczalni rowerów, a służby porządkowe cały czas dbają o czystość otoczenia. Idealnie!

Zagospodarowanie terenu

sztokholm

W ścisłym centrum stolicy tego pięknego kraju nie widziałam korków. Niezależnie od pory dnia, ruch na drogach był płynny, nie zdarzały się zatory, które u nas są normą nawet na byle skrzyżowaniu w Pipidówie Małej.  Wszystko to dzięki kilkupasmowym drogom znajdujących się na mostach. Kilkupoziomowe drogi to klucz do sukcesu. Na samym dole chodnik, obok ścieżka rowerowa, nad nią dwu- albo trzypasmowa droga, a kawałek dalej tory tramwajowe — i nikt sobie nie wchodzi, albo raczej nie wjeżdża w drogę.

Znajomość języków

Kelner w restauracji, pani w kiosku i kanar w autobusie — każdy mówi płynnie po angielsku i bez problemu odpowiada na pytania licznych turystów, lub wskazuje drogę. W Polsce raczej ciężko dogadać się w obcym języku, natomiast mieszkając w Szwecji właściwie nie trzeba znać szwedzkiego.

Wielokulturowość i tolerancja

Dobra znajomość języków jest prawdopodobnie spowodowana tym, że w Szwecji roi się od osób innych narodowości. Murzyni, Azjaci i Indianie żyją i pracują tam obok rodowitych Szwedów. Co prawda byłam w Sztokholmie tylko kilka dni, ale ani razu nie spotkałam się z objawami braku tolerancji w stosunku do osób innych nacji.

Uczciwość i zaufanie

U nas by to nie przeszło, ale w Szwecji można tak po prostu zostawić obcym ludziom klucz pod wycieraczką i pozwolić im mieszkać w swoim domu i korzystać ze swoich sprzętów. Odsetek przestępstw musi być naprawdę niewielki, skoro ludzi stać na tak daleko posunięte zaufanie! Z drugiej strony — to, że ktoś, jak obiecał, bez zawahania zostawia nieznajomym klucze do domu świadczy nie tylko o zaufaniu, ale także o uczciwości. W Polsce niejeden gospodarz pobrałby zaliczkę, a później kazał gościom pocałować klamkę…

Jak widzicie, Szwecja jest naprawdę dziwnym i niezwykłym (dla nas) krajem, a od jej mieszkańców można się wiele nauczyć. Nie twierdzę, oczywiście, że wszystkie ich zachowania powinniśmy bezrefleksyjnie skopiować i przenieść na polski grunt! To byłoby z różnych powodów niemożliwe. Ale stopniowe rozwijanie umiejętności językowych, tolerancji, uczciwości i zaufania, oraz dbanie o środowisko i otaczające nas okolice zdecydowanie jest wskazane dla większości z nas.

A Wy byliście w Szwecji? Czy jest coś jeszcze, czego powinniśmy nauczyć się od Szwedów? Dajcie znać w komentarzach 🙂8
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
JustynaMagda SierocińskaKrystyna M.PenPals PolandAngelika / a dreamer's life Recent comment authors
  Powiadomienia  
najnowsze najstarsze najlepiej oceniane
Powiadom o
Justyna
Gość

Byłam w Szwecji pół roku – potwierdzam wszystko ❤ kocham ten kraj!

Magda Sierocińska
Gość

akurat zaczynam pracę w szwedzkiej kawiarni (w polsce :P) i poszukuję nowinek o tym kraju. Dzięki! 🙂
/magdasierocinska.wordpress.com.

Krystyna M.
Gość

Byłam jedynie w Danii i to dawno temu, ale kraje skandynawskie kojarzą mi się właśnie z czystością, czyli czymś, czego brakuje mi u nas (chociaż i tak nie jest jeszcze tak najgorzej).

PenPals Poland
Gość

Bardzo chciałabym odwiedzić Szwecję, a po twoim poście chcę zobaczyć to wszystko na żywo jeszcze bardziej 😀 Ta czystość i uczciwość jest dla mnie niesamowita, bo to świadczy o trosce o dobro innych, a nie tylko swoje. Może my kiedyś w Polsce też tak będzie 🙂

Angelika / a dreamer's life
Gość

Mnie bardzo ciągnie do Skandynawii i wiele powodów, dla których fascynują mnie te kraje wymieniłaś. Ja od siebie dodałabym jeszcze miłość do natury, spędzania czasu na świeżym powietrzu, sportu, zdrowego odżywiania i do celebrowania życia.

Byłam w Sztokholmie dwukrotnie i dwukrotnie staliśmy w korkach w mieście 😀 Ale to akurat normalne w tak dużym mieście.

test
Gość
test

Test

Mom on top
Gość

Nigdy nie byłam w Skandynawii, choć kiedyś było bardzo blisko, już miałam kupione bilety na samolot, a w ostatniej chwili się wycofałam 😉

Paula — www.teoriakobiety.pl
Gość

Warto się wybrać, gdybyś kiedyś znowu miała okazję, to naprawdę polecam 🙂 Piękne miejsca i ludzie z zupełnie inną mentalnością, niż u nas.