Czego powinniśmy nauczyć się od Greków?

Czego powinniśmy nauczyć się od Greków?
Paula

Paula

Miłośniczka pisania, pasjonatka planowania imprez, fanka seriali, kocia i psia mama, przyszła żona. Blogerka, edytorka, korektorka, fotografka, graficzka: w blogowym świecie — człowiek orkiestra.
Paula

Latest posts by Paula (see all)

Każdy naród ma swoje wady i zalety. Nie mówię o stereotypach, według których z góry oceniamy innych ludzi, ale o rzeczywistych cechach charakterystycznych dla danej grupy. Jakie dobre cechy posiadają Grecy i czego powinniśmy się od nich nauczyć?
grecja

Otwartość i sympatia

W Polsce nie uśmiechamy się do siebie na ulicach, a „dzień dobry” mówimy tylko najbliższym sąsiadom. Nie nawiązujemy niezobowiązujących przyjacielskich pogawędek z obcymi, nie staramy się być naprawdę mili i serdeczni dla osób, które znamy tylko z widzenia.
Grecy są bardzo weseli i otwarci na innych ludzi. Przechodząc ulica witają się ze wszystkimi, zagadują sąsiadów i przechodniów. W sklepach dają gratisy za sam fakt, że się do nich przyszło.
Sama nie wiem, czy gdziekolwiek indziej spotkałam tak niewymuszenie miłych i otwartych ludzi.

Siesta i slow life

Po obiedzie Grecy maja siestę i nikogo nie interesuje, że są wakacje i turyści chcą chodzić po sklepach i barach. Wszystko jest zamykane i przez kilka godzin właściciele odpoczywają, popijając kawę.
W Grecji panuje również zasada, że jeśli ktoś ma ochotę zostawić swoje auto na środku ulicy i pójść na godzinę do kawiarni, to ma święte prawo to zrobić, blokując przy okazji ruch. Nikt nie widzi w tym nic dziwnego, ani złego. Czy ktoś jeszcze zastanawia się, skąd w tym pięknym kraju problemy gospodarcze?
Grecy żyją totalnie na luzie. Trzeba coś zrobić? Dobra, ale teraz czas na kawę, więc nikt nie będzie się zrywał – robota nie ucieknie. Przyznaj, że każdemu z nas czasami przydałoby się trochę odpuścić i odpocząć w prawdziwie greckim stylu, zamiast brać na siebie kolejne obowiązki i zadania do wykonania.
W każdej sytuacji warto jednak pamiętać o zdrowym rozsądku! W ośrodku, w którym w tym roku spędziłam wczesne wczasy, podczas mojej obecności budowano basen… po cztery godziny dziennie. Pracujemy do południa, później siesta, a po niej już nie warto wracać do pracy, bo i tak zaraz koniec…

Dbałość o swój ogródek

Może Grecy nie są najbardziej zadbanymi ludźmi w Europie, a ich domy nie wyglądają jak z najnowszego katalogu Ikei (patrząc na wyposażenie mam wątpliwości czy takie katalogi w ogóle docierają w te strony), ale muszę przyznać, że z niesamowitą dbałością zajmują się swoimi ośrodkami i ulicami. Cały czas coś grabią, czyszczą i poprawiają, a place przed ich domami są naprawdę piękne i reprezentacyjne.
Grekom na pewno można wiele zarzucić i, ogólnie rzecz biorąc, może nie są najlepszymi wzorami do naśladowania, ale mają też kilka świetnych cech, które moglibyśmy spróbować od nich przejąć.

A Tobie jakie cechy najbardziej podobają się w osobach innych narodowości?
Jak uważasz, czego Polacy mogą nauczyć się od innych?

Jeśli Ty też prowadzisz bloga, zajrzyj do mojej facebookowej grupy dla rozwijających się blogerów 🙂 Możesz również polubić mnie na Facebooku, żeby być na bieżąco z nowymi postami i innymi informacjami 🙂