Jak wybrać dla siebie najlepszą antykoncepcję?

Jak wybrać dla siebie najlepszą antykoncepcję?
Paula

Paula

Miłośniczka pisania, pasjonatka planowania imprez, kocia mama i przyszła żona. Blogerka, edytorka, korektorka, fotografka, graficzka: w blogowym świecie — człowiek orkiestra.
Paula
Antykoncepcja do dzisiaj jest swego rodzaju tematem tabu. Młode dziewczyny często nie wiedzą, skąd czerpać informacje, a brak podstawowej wiedzy na ten temat niesie za sobą ogromne konsekwencje na całe życie! Postanowiłam zebrać najważniejsze fakty i odpowiedzieć na pytanie męczące wiele dziewczyn: jak wybrać dla siebie najlepszą antykoncepcję?
antykoncepcja

W szkole WDR, czy też WDŻ często prowadzą katechetki lub zakonnice (!), albo skrępowane, nieprzygotowane to rozmowy z uczennicami nauczycielki. Niektóre młode dziewczyny nie chcą, lub nie mogą porozmawiać o tym w domu. Strony internetowe w większości posługują się zbyt trudnym, nieprzystępnym językiem, a na forach jedyne, co można znaleźć, to zupełnie głupie, niemerytoryczne wypowiedzi.
Do napisania tego artykułu skłoniły mnie rozmowy z kilkoma znajomymi dziewczynami, które albo w ogóle nie mają pojęcia o antykoncepcji, albo boją się pójść do ginekologa i poprosić o przepisanie odpowiednich środków zabezpieczających. W wieku ponad dwudziestu lat, mając stałego partnera od miesiąca, roku, czy więcej, trzeba wiedzieć takie rzeczy! Dlatego wszystkie nieuświadomione dziewczyny, które po prostu nie miały skąd dowiedzieć się o podstawowych metodach antykoncepcji serdecznie zapraszam do przeczytania tego tekstu! 
Jak w takim razie wybrać najlepszą antykoncepcję dla siebie?

Prezerwatywa

Chyba najpopularniejsza metoda antykoncepcji. Ma około 97% skuteczności pod warunkiem, że jest prawidłowo użyta. Używając prezerwatywy trzeba pamiętać, że musi być założona od samego początku, do samego końca! W innym wypadku prawdopodobieństwo zajścia w ciąże rośnie. Warto pamiętać również o odpowiednim przechowywaniu prezerwatyw.
Koszt paczki trzech prezerwatyw to około 10 zł w kiosku lub aptece (chociaż, oczywiście, można trafić też na tańsze lub droższe — sporo zależy od miejsca zakupu i marki prezerwatyw). Można spróbować też zamówić większe „pakiety” przez internet — wychodzi sporo taniej, ale warto wcześniej zastanowić się, czy naprawdę potrzebujesz 50, 100 czy 200 sztuk naraz.
Ciocia Dobra Rada podpowiada: z prezerwatywą powinno się obchodzić delikatnie, żeby jej nie uszkodzić. Zakłada się ją na członek w stanie erekcji, a zdejmuje dopiero „po wszystkim”. Wtedy też należy ją po prostu wyrzucić, uważając, żeby nie rozlać zawartości, bo i po co?

Środki plemnikobójcze

Popularne, nieinwazyjne, jednak mniej skuteczne od innych wymienionych przeze mnie metod zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Do wyboru mamy m.in. globulki i tabletki dopochwowe, maści, kremy, żele, oraz pianki plemnikobójcze. Dla zwiększenia skuteczności warto używać ich w połączeniu z inną metodą antykoncepcji, jednak w razie łączenia z prezerwatywą warto upewnić się, że zastosowany środek w żaden sposób jej nie uszkodzi. 
Ceny środków plemnikobójczych wahają się od ok. 20 do ok. 40 zł. Można dostać je w aptece bez recepty. 
Ciocia Dobra Rada podpowiada: w zależności od wybranego środka plemnikobójczego, wprowadza się go do pochwy na ok. 10-30 minut przed stosunkiem. Tabletki i globulki są skuteczne przez ok. godzinę, pozostałe — nawet do ośmiu godzin. 

Tabletki antykoncepcyjne

Istnieje wiele rodzajów tabletek — zawsze należy poprosić ginekologa o dobranie najodpowiedniejszych i broń Boże nie kombinować z pożyczaniem przypadkowych tabletek od koleżanki. 
Ceny tabletek są różne, wszystko zależy od tego, co przepisze Ci Twój lekarz. Możesz zasugerować, że zależy Ci na niedrogich tabletkach. Większość z nich kosztuje około dwudziestu, trzydziestu złotych za opakowanie, ale są zarówno droższe, jak i tańsze (nawet trzy, pięć, lub osiem złotych za opakowanie!!!). Cena nie wpływa na ich skuteczność.
Ciocia Dobra Rada podpowiada: pierwszą tabletkę zażywa się w pierwszy dzień miesiączki i bierze codziennie przez 21 dni, najlepiej zawsze o tej samej godzinie. Po trzech tygodniach należy zrobić tydzień przerwy (równe siedem dni!) — wtedy pojawia się miesiączka. Kolejną tabletkę bierzemy ósmego dnia, bez względu na to, czy krwawienie już się skończyło, czy występuje nadal. Prosty przykład: jeśli okres zaczął Ci się w poniedziałek, i wtedy wzięłaś pierwszą tabletkę, każde kolejne opakowanie będziesz również zaczynała w poniedziałek.

Plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjne są dobrym wyjściem dla zapominalskich dziewczyn, które nie chcą ryzykować pominięcia tabletki. Plaster taki jest niewielki, przykleja się go na ramieniu, barku, podbrzuszu lub pośladku i zmienia raz na tydzień. Mają sporo przeciwwskazań (m.in. nadwaga, palenie, choroby serca, cukrzyca, przyjmowanie niektórych leków), za to nie przeszkadzają w ćwiczeniach fizycznych, pływaniu, czy chodzeniu do sauny. 
Plastry są stosunkowo drogim rozwiązaniem — cena za jedno opakowanie, które starcza na miesiąc, to około 60 zł. 
Ciocia Dobra Rada podpowiada: w opakowaniu znajdują się trzy plastry: pierwszy z nich nakleja się w pierwszy dzień miesiączki i nosi przez tydzień, następnie należy zmienić plaster (oraz miejsce jego przyklejenia) i nosić kolejny tydzień. Później znowu zmienia się plaster i jego położenie, i nosi się go kolejny tydzień. Po tych trzech tygodniach następuje tygodniowa przerwa — wtedy pojawia się miesiączka — a po tygodniu przerwy (ósmego dnia) nakleja się nowy plaster z nowego opakowania. 

Zastrzyk antykoncepcyjny

Ta metoda antykoncepcji polecana jest przede wszystkim kobietom, które nie mogą przyjmować tabletek, oraz karmiącym mamom. Zastrzyk robi się raz na kwartał. Ciężko przewidzieć, jakie skutki uboczne będą towarzyszyły tej metodzie antykoncepcji — mogą to być m. in. długie miesiączki, czy przyrost wagi. Zastrzyk wywołuje długotrwały efekt antykoncepcyjny — zajście w ciąże jest możliwe dopiero kilka miesięcy po ostatnim ukłuciu. 
Cena zastrzyku stosowanego raz na trzy miesiące to ok. 40 zł. 
Ciocia Dobra Rada podpowiada: Zastrzyk wykonuje lekarz lub pielęgniarka w ciągu pierwszych pięciu dni krwawienia. Jeśli jesteś świeżo upieczoną mamą i nie karmisz piersią, zastrzyk robi się pięć dni po porodzie; jeśli karmisz — dopiero sześć tygodni po porodzie. Po trzech miesiącach należy przyjąć kolejny zastrzyk. 

W razie wypadku — tabletka „po”

Zdania co do tej metody są podzielone, jednak fakty są takie, że jeśli z jakiegoś powodu nie użyliście zabezpieczenia, lub po prostu zawiodło, tabletka „po” może być ostatnią deską ratunku (drugą opcją jest trzymanie kciuki i modlenie się o odrobinę szczęścia. Czy modlitwa może być dobrą metodą antykoncepcji?). W zależności od rodzaju tabletki, trzeba przyjąć ją do trzech (Escapelle, Postinor duo) lub pięciu (ellaOne) dni po niebezpiecznym stosunku. Taka tabletka może wywołać skutki uboczne w postaci bólu głowy, wymiotów, biegunki, bólu brzucha, lub krwawienia. 
Ważna sprawa: tabletka „po” to tabletka „po stosunku”, a nie „poronna”! Nie ma nic wspólnego z poronieniem, ani aborcją — po prostu blokuje to, co ma zablokować zanim dojdzie do zapłodnienia. Jeśli zdążyło dojść do niego przed zażyciem tabletki, po prostu nie zadziała, ale nie spowoduje przerwania ciąży!
Druga ważna sprawa: tabletka „po” nie jest normalną metodą antykoncepcyjną — nie można stosować jej na co dzień! Uprawianie seksu bez zabezpieczenia i za każdym razem używanie tej awaryjnej metody antykoncepcji nie jest dobrym rozwiązaniem dla Twojego organizmu oraz portfela. 
Cena jednej tabletki, w zależności od rodzaju, waha się od ok. 50 do nawet 130 zł. 
Ciocia Dobra Rada podpowiada: mimo, że tabletka może zostać przyjęta do trzech lub pięciu dni po stosunku, warto zrobić to jak najwcześniej — największą skuteczność antykoncepcja awaryjna ma w ciągu pierwszych 24 godzin. 
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tabletce „po”, polecam Ci film Sylwii z bloga Rosaline — do obejrzenia tutaj.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci wybrać najlepszą antykoncepcję dla Ciebie. Jeśli masz jakieś sugestie, pytania, wątpliwości, lub chcesz podzielić się swoją historią lub radami — koniecznie zostaw komentarz 🙂 

Jeśli Ty też prowadzisz bloga, zajrzyj do mojej facebookowej grupy dla rozwijających się blogerów 🙂 Możesz również polubić mnie na Facebooku, żeby być na bieżąco z nowymi postami i innymi informacjami 🙂   • Marysia

    Bardzo pomocny wpis dla niezdecydowanych 😉

  • Oprócz tutaj wymienionych z tego co wiem istnieje jeszcze wkładka, spirala i implant, ale to już wyższa szkoła jazdy, które należy skonsultować z ginekologiem. Nad implantem się sama zastanawiam, ale muszę dokładniej popytać mojego ginekologa. Post dobry, bo sama zauważyłam, że mimo dojrzałego wieku nadal ludzie nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji. Choć wg mnie powinno przestać się bać ginekologa i zacząć do niego chodzić, ja dzięki temu i wielu badaniom zleconym dowiedziałam się na co choruję. A najgorsza jest niewiedza, bo tak naprawdę nie zdawałam sobie sprawy, że coś mi jest. Najważniejsze to wybrać się do odpowiedniego – można pomóc sobie opiniami w internecie, żeby się nie przejechać.