Jak utrzymać związek na odległość? 10 sprawdzonych sposobów.

Jak utrzymać związek na odległość? 10 sprawdzonych sposobów.
Paula

Paula

Miłośniczka pisania, pasjonatka planowania imprez, fanka seriali, kocia i psia mama, przyszła żona. Blogerka, edytorka, korektorka, fotografka, graficzka: w blogowym świecie — człowiek orkiestra.
Paula

Latest posts by Paula (see all)

Wiele par z różnych powodów żyje w związkach na odległość. Są wśród nich zarówno nastolatkowie, którzy po prostu nie mają możliwości żyć ze sobą, jak i dorośli ludzie — małżeństwa, lub osoby będące w związkach nieformalnych, które nie mogą być razem na co dzień. Co zrobić, żeby związek, pomimo odległości, był zdrowy i dobrze funkcjonował? 
związek na odległość

Zadałam kilka pytań na temat związków na odległość czterem kobietom poznanym w internecie. Chciałam trochę bardziej rozeznać się w temacie — dlaczego są w takiej sytuacji, jak sobie z tym radzą, co jest dla nich ważne? Każda z nich ma inną historię i inne problemy, każdej odległość dokucza z innych powodów i w inny sposób. 

Mąż Magdy od pół roku pracuje za granicą, przez co widują się nieregularnie i krótko. Kiedy wreszcie wraca do domu, Magda stara się uchylić mu nieba i dba o niego na zapas. Kiedy męża nie ma, stara się być z nim w kontakcie na bieżąco okazać maksimum zainteresowania.
Marta i jej chłopak poznali się dzięki jej szefowej, niestety, dzieliły ich setki kilometrów. Spotykali się w weekendy, jednak to im nie wystarczyło i po jedenastu miesiącach postanowili razem zamieszkać. Zdaniem Marty, najważniejsze w utrzymaniu związku na odległość jest zaufanie i świadomość wartości związku.
Monika swojego męża poznała już w podstawówce, niestety przeprowadziła się z rodzicami. Facet okazał się bardzo dzielny i wytrwały, bo udało mu się nawiązać kontakt z dawną koleżanką. Przez cztery lata, podczas których spotykali się zaledwie kilka razy w roku, dzieliło ich 400 km. Monika stawiała w swoim związku przede wszystkim na zaufanie i uczciwość.
Beata swojego partnera poznała przez internet, po pół roku pisania, mimo przeciwności losu, postanowili się spotkać. Są razem od trzech lat, a dzieli ich ok. 400 km. Widują się raz na kilka miesięcy, mimo to są w kontakcie codziennie, co zdaniem Beaty jest kluczem do udanego związku na odległość. 
Też jestem w związku na odległość, od czterech lat. Poznaliśmy się z Radolskim, kiedy ja miałam 17, a on 16, a więc nie było nam łatwo. Mało kto wierzył, że coś z tego wyjdzie i że warto utrzymywać tą znajomość. 
Każda para żyjąca w związku na odległość boryka się z podobnymi problemami, które na początku często wydają się nie do rozwiązania. Czytając odpowiedzi dziewczyn zauważyłam, że wraz ze stażem, pary coraz lepiej radzą sobie z odległością, jednak niektórzy rezygnują z miłości przez strach, że nie przetrwa ona próby czasu i odległości. 
Chciałabym tym postem udowodnić, że nie musi tak być. Utrzymanie związku na odległość jest, wbrew pozorom, bardzo łatwe, trzeba tylko pamiętać o kilku rzeczach, o których w rozmowie ze mną pamiętały przepytywane panie — dowód na to, że wszystko przychodzi z czasem. Co zatem zrobić, żeby szczególnie początek związku na odległość był udany? 

Zaufanie przede wszystkim

Zaufanie jest najważniejsze, lecz na pewno nie najłatwiejsze. Widując się raz w tygodniu, czy raz w miesiącu ciężko mieć pewność, że wszystko jest w porządku i druga połówka niczego nie ukrywa. Jednak, jak słusznie zauważyła Monika, w dobie internetu jest z tym trochę łatwiej — można mieć kontakt na bieżąco, dzięki czemu zawsze wiemy, co się dzieje u drugiej osoby.

Uczciwość na pierwszym miejscu

Zaufanie, jakim obdarowujemy ukochaną osobę to jedno, należy jednak pamiętać, że my także musimy być wobec niej fair. Jeśli chcesz móc zaufać, niech Twój partner też może mieć do Ciebie zaufanie. Znowu internety i Facebooki przychodzą nam z pomocą — ukrywanie czegokolwiek nie ma sensu, bo i tak prędzej czy później wszystko wyjdzie na jaw, dlatego lepiej być totalnie szczerym.

Świadomość wartości związku

Marta napisała mi o czymś bardzo ważnym — jej związek ma dla niej ogromne znaczenie i ona doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Jeśli pamiętamy o tym, ile znaczy dla nas druga osoba, nie chcemy jej zranić, zrobić jej na złość, i tak dalej. Wtedy naprawdę staramy się być okej wobec partnera. Z kolei, jeśli związek nie jest dla nas priorytetem, to nigdy nie będziemy wkładać w niego sto procent serca — a bez tego odległość bardzo szybko go zniszczy. Jeśli kochasz swoją drugą połówkę, daj jej to odczuć.

Codzienny kontakt 

Codziennie rozmawiam z moim chłopakiem przez telefon i nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej. Widujemy się tylko w weekendy, ale chcę, żeby poświęcał mi czas również wtedy, kiedy jesteśmy osobno. Możemy gadać o głupotach, grać przez telefon w statki, albo czytać książki po prostu sobie towarzysząc, ale każda z tych rzeczy umacnia i cementuje nasz związek. To równie ważne, jak wspólne spędzanie czasu w realnym świecie. 

Interesowanie się drugą osobą

Magda w rozmowie ze mną zwróciła uwagę na bardzo ważną rzecz — sam kontakt to nie wszystko, potrzebne jest jeszcze zainteresowanie. Bo jak wyglądałby związek, gdyby każdy mówił tylko o sobie? Skoro nie możesz spędzać czasu na co dzień ze swoim partnerem, okaż mu swoje zainteresowanie przez telefon lub internet. Interesowanie się drugą osobą i chęć nie tylko bycia w jej życiu, ale również przyjęcia jej do swojego życia jest bardzo ważne w każdym związku. 

Celebrowanie małych rzeczy

Dla par, które mieszkają razem lub widują się na co dzień, wspólne zjedzenie obiadu, czy wybranie się na zakupy jest czymś zupełnie normalnym. Z kolei dla par widujących się raz na jakiś czas, nawet takie nieważne codzienne czynności mogą być wyjątkowe i bardzo ważne — w końcu zdarzają się tak rzadko. Cieszcie się wspólnie spędzonym czasem, nawet, jeśli pozornie nie ma w nim nic wyjątkowego — końcu macie go niewiele.

Marnowanie czasu jest okej

Na początku myślałam, że skoro spędzam z Radolskim tak mało czasu, to musimy go naprawdę super wykorzystać — chodzić do kina i na kawę, rozmawiać o swoich gustach i zainteresowaniach, odłożyć na ten czas wszystko inne. Później trochę wyluzowaliśmy i zauważyłam, że przeglądanie Facebooka siedząc obok siebie, albo oglądanie po raz setny Simpsonów jest naprawdę przyjemne, a wszystkie inne rzeczy przecież nie uciekną. 

Wciąganie partnera w swoje życie

Masz nietypowe hobby, jeździsz w weekendy do dziadków, albo często spotykasz się ze znajomymi? Obowiązkowo wciągnij w to ukochaną osobę. Wspólne spędzanie czasu będzie jeszcze przyjemniejsze, jeśli obejdzie się bez zmieniania planów i dostosowywania ich do partnera. Jeśli tylko możesz go gdzieś ze sobą zabrać, zrób to. Na pewno poczuje się szczęśliwy, Twoja rodzina i znajomi lepiej go poznają, a Ty nie będziesz przejmować się, że znowu musisz zmienić przez niego lub nią plany. 

Własne sprawy

Jeśli nie masz nietypowego hobby, to właśnie teraz czas je sobie znaleźć. Jesteś w związku na odległość — Twojego partnera często przy Tobie nie ma, a Ty musisz jakoś wykorzystać ten czas. Obowiązki obowiązkami, ale poza nimi też trzeba mieć coś sensownego do roboty. Może z czasem Twoja druga połówka zainteresuje się tym, co Ty i będziecie mieli o jeden temat do rozmowy więcej? 

A może niespodzianki?

Zaskakuj swoją drugą połówkę raz na jakiś czas. Zaproszenie do kina, spontaniczny wyjazd na weekend, a może niespodziewane odwiedziny? Wszystko, z czego oboje będziecie zadowoleni, jest dobrym pomysłem. Mnie już kilka razy zdarzyło się pojechać do chłopaka, kiedy zupełnie się tego nie spodziewał — jego reakcja zawsze wynagradza mi wszystkie trudy związane z planowaniem i podróżą!
Utrzymanie związku na odległość nie jest łatwe, ale jeśli dwie osoby naprawdę chcą ze sobą być, to nawet odległość im w tym nie przeszkodzi. Warto włożyć w swój związek całe siły i serce.
A Ty byłeś kiedyś w związku na odległość? 
Masz jeszcze jakieś pomysły na utrzymanie go w dobrej kondycji? 😉 

Jeśli Ty też prowadzisz bloga, zajrzyj do mojej facebookowej grupy dla rozwijających się blogerów 🙂 Możesz również polubić mnie na Facebooku, żeby być na bieżąco z nowymi postami i innymi informacjami 🙂