Kilka prawie-ciekawostek z Krakowa.

Kilka prawie-ciekawostek z Krakowa.
Paula

Paula

Miłośniczka pisania, pasjonatka planowania imprez, fanka seriali, kocia i psia mama, przyszła żona. Blogerka, edytorka, korektorka, fotografka, graficzka: w blogowym świecie — człowiek orkiestra.
Paula
Moim ulubionym miastem od zawsze jest Kraków. Tradycja łączy się tam z nowoczesnością, a kultura i sztuka nie tylko jest ozdobą i atrakcją dla turystów, ale też najważniejszym źródłem dochodów wielu mieszkańców. 
Jakie ciekawostki na temat Krakowa mam dla Was po mojej ostatniej wizycie tam? Sprawdźcie 🙂 

Kulturalne centrum wszechświata

W Krakowie zawsze się coś dzieje. A to jakieś koncerty,a to wystawy, a to inne atrakcje. Akurat w dniu, kiedy byłam z mamą w Krakowie, przy Bramie Floriańskiej rozłożyła się ekipa filmowa, przygotowująca się do zdjęć. Miałyśmy wrażenie, że będą kręcić jakiś bollywoodzki film, ponieważ wszyscy mieli charakterystyczny kolor skóry, a kilka osób ćwiczyło układ taneczny. 

Wawel dla koneserów

O tym, że w Krakowie znajduje się „Dama z gronostajem” da Vinciego, dowiedziałam się z „Vinciego”, czyli dość starej polskiej komedii. O tym, że przez cały czas można ją oglądać, ponieważ jest wystawiona na Wawelu, dowiedziałam się z plakatów. Niestety, jakoś nie było nam po drodze, żeby ją zobaczyć, ale następnym razem nie przepuszczę takiej okazji 😉 
Swoją drogą, zastanawiałyśmy się z mamą, czy przez cały czas w muzeum wisi bezcenny oryginał, czy może jest on tylko przechowywany w Krakowie, a wystawiony jest falsyfikat. Jak myślicie? 

Kasa biletowa przed Kościołem Mariackim

Coś, co naprawdę mnie zdziwiło — do kościoła prowadzą dwa wejścia: jedno dla osób, które tylko chcą się pomodlić i drugie dla turystów. Miejsce do modlitwy to po prostu przedsionek. Turyści, chcący obejrzeć kościół i ołtarz Wita Stwosza muszą wybulić 10 zł za bilet (lub 5 zł za ‚połówkę’). Nie przypominam sobie, żeby tak było, kiedy byłam w Krakowie ostatnim razem. 

Wisła dla turystów

Coś, na co wielu osobom jest szkoda pieniędzy, chociaż warto je wydać, to rejs po Wiśle. O ile jazda meleksem może być nudna, a dorożka rzeczywiście zbyt droga, to rejs barką (?) jest naprawdę fajną sprawą. Tym bardziej, jeśli traficie na statek, na którym jest przewodnik, albo chociaż nagranie z opowieścią o Krakowie. 

Najwspanialsze miejsce pod słońcem

Moim ulubionym miejscem w Krakowie jest Teatr Słowackiego, do którego jeździliśmy w liceum. Ceny biletów są naprawdę niskie, wnętrze teatru piękne, a w wystawianych sztukach często grają znani aktorzy. Wiem, że w Krakowie jest bardzo wiele teatrów, ale ten zdecydowanie jest magicznym miejscem. 
A Wy lubicie Kraków? 
Jest jakieś miejsce, które szczególnie polecacie tam do zwiedzenia? 
A może macie inne ulubione miasto? 


  • Moje rodzinne miasto 🙂
    Z tymi wejściami do Kościoła Mariackiego jest tak już przynajmniej kilka lat.